Silent Hill

31. ledna 2009 v 20:22 | Luc!nk4 |  ►Horory◄
Vydejme se společně do městečka Silent Hill, uvidíme, jaké všechny hrůzy v něm najdeme! Hlavními hrdiny jsou matka hledající svoji dceru a otec, který je hledá obě

Malá Sharon je náměsíčná a dokáže pořádně vyděsit rodiče při svých nočních procházkách mimo domov. V takových stavech často mluví o místě zvaném Silent Hill. Když přijde k sobě, na nic si nevzpomíná. Její rodiče začínají bojovat se zoufalstvím, neboť stav Sharon se nezlepšuje. Proto se její matka Rose rozhodne pro návštěvu onoho města, kde (jak doufá) vyřeší záhadu jménem Silent Hill.
Samotné město je městem duchů. Už nějakou dobu opuštěné, vylidněné a nehostinné vnucuje Rose neblahé tušení toho, co přijde. Tohle si ale uvědomí až druhý den ráno, když se probere poté, co v noci při vjezdu do města za husté mlhy nabourala a následně ztratila vědomí. Ke všemu se jí za tu dobu, co byla "mimo", ztratila Sharon. Jediným vodítkem, které má Rose, jsou dcerou nakreslené obrázky ponechané v autě, jež vyobrazují budovy a místa opravdu nacházející se ve městě.
Za krátko hlavní hrdinka pochopí, v čem je skutečná hrůza místa, kde se ocitla. Potká zmutované karikatury kdysi lidských bytostí, setká se s oživlou tmou, která ničí vše živé, čeho se dotkne, nenalézá cestu z města (proto ani nemůže počítat s pomocí) a ke všemu se jí pořád nedaří najít dceru. Ta však jako by za sebou schválně nechávala stopy a nápovědy, aby ji matka mohla sledovat na konkrétní místa. Rose ji nehodlá opustit, a tak překonává všechny překážky, z nichž většina ji jde doslova po krku. Mimoto však postupně odhaluje historii města a překvapivě i střípky minulosti, které, jak se zdá, přímo souvisejí se Sharon a se zánikem Silent Hill.
Film se pochopitelně zaměřuje na hledání malé Sharon její matkou. Všechny ty akční pasáže, krásné triky a postupně dávkovaná odhalení se všudypřítomnou hororovou atmosférou místa působí velmi dobře. Avšak dívat se na to, jak Rose skoro pořád před něčím utíká, by mohlo působit trochu monotónně. Naštěstí byla do filmu zasazena další příběhová rovina.
Jde o to, že hlavní hrdinka vzala dceru bez vědomí manžela. Ten má o obě velkou starost, avšak Rose všechny jeho pokusy o komunikaci nechá vyslechnout hlasovou schránku na mobilu. Ozve se mu, až když se jí ztratí Sharon a tehdy manžela poprosí o pomoc. Ten neváhá a vydává se do Silent Hill. Místní policie zahajuje pátrání, ale nedaří se jim najit ani Rose, ani Sharon. Navíc se vyšetřující důstojník chová velmi podivně a každý pokus o vlastní pátrání ze strany manžela zpochybňuje a vymlouvá mu takové jednání. Druhá dějová linie není zdaleka tak zajímavá, jak by mohla být. Původní nápad je zřejmě ten, že něco odhalí svým pátráním manžel, něco objeví Rose a divák si skládá všechny střípky do jedné mozaiky. Bohužel Sean Bean toho moc neodhaluje. Vůbec mu není dopřán takový prostor jako jeho herecké kolegyni a filmové manželce. Pochopitelně svůj díl záhad nakousne, ale v průběhu filmu se objevuje poměrně sporadicky.
Ačkoliv jde o horor, bát se nebudete, alespoň ne moc. Autoři zde nečíhají na diváka za každým rohem, aby udělali "Baf!", zbytečně neprolévají krev, ba ani různých zmutovaných "potvor" zde neuvidíte mnoho. Všechno toto osobně neberu jako minus.
Jde o film, kde vás zajímá, jak se tedy věci doopravdy mají? Pečlivě sledujete hlavní hrdiny a zkoušíte odhalit pravdu dříve, než vám ji naservírují. Až se několikrát s výkladem seknete, vložíte svou ruku do ruky Rose (klidně si vyberte jinou ruku, některé se povalují naprosto bezprizorně) a necháte se vést prázdnými ulicemi, temnými chodbami, špinavými budovami na konec, kde vám bude (skoro) všechno ve formě flashbacku do minulosti vyloženo. Pak hlavní hrdinku necháte dokončit její úkol a zároveň si v duchu uzavíráte sázku, zda všechno skončí dobře, nebo se na vás chystá další překvapení. Jinými slovy u filmu se neunudíte, ani od něj neodejdete rozladění naprostou nesmyslností příběhu a potoky zbytečné krve.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama